Eczane Tabela Yönetmeliği

 

Eczane Tabelası Neden Önemli?

Eczane tabelası, eczanelerin daha kolay bulunması, fark edilmesi ve diğer tabelalardan da ayırt edilebilmesi için standart hale getirilmiş eczane tabelalarına verilen genel isimdir. Eczane tabelaları, 2014 senesinde yürürlüğe giren kanunla kırmızı – beyaz renklerle, kullanılacak malzemeler ve tanımlanan ölçüler ile standart hale getirilmiştir.

Standartların oluşması göz aşinalığını sağlayarak eczanelerin daha olay bulunmasını ve ayırt edici olmasını sağlamaktadır. Günümüzde tüm eczanelerde bu standartların uygulanması zorunludur. Çetin Ozalit Reklam olarak eczaneniz de yönetmelik şartlarına uyacak kaliteli ve uygun maliyetli tabelalar ile hizmetinizdeyiz.

Eczane Tabelası Yönetmeliği Detayları Nelerdir?

Eczane Tabelası Yönetmeliği, 2014 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmelikle ülkemiz genelinde hasta ve ihtiyaç sahiplerinin eczanelere erişimlerini kolaylaştırmak, farklılıkları ortadan kaldırarak haksız rekabeti önlemek yanı sıra farklı tabela sistemleri ile görsel kirliliği de önlemek hedeflenmiştir.

Daha detaylı bilgi için Sağlık Bakanlığı Eczane Levha Standartları Kılavuzu bağlantısına tıklayarak kolayca inceleyebilirsiniz.

Eczane tabelalarının ışıklı ya da ışıksız tabela olması eczacının inisiyatifine bırakılmıştır. Eğer ışıklı tabela tercih edilirse, sadece ‘’ECZANE’’ yazısı kısmında led aydınlatma kullanılabilinir. Tabelada yer alan eczane isminde hiçbir şekilde aydınlatma kullanılamaz. Ayrıca kılavuz eczane harflerinin de kırmızı pleksi vakumdan yapılmasını da zorunlu kılmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir